Rok liturgiczny

Niedzielna uroczystość Chrystusa KróCliquer sur l'image pour obtenir une image à imprimer (2'30" à 28 Kbits/s)la jest pretekstem do rozmowy o kalendarzu liturgicznym. Kończy się rok, a pierwsza niedziela adwentu rozpoczyna nowy rok. Piękne ruchome koło  obrazujące rok liturgiczny można wydrukować tutaj.

Pusty kalendarz w kształcie koła (tu) można samemu pokolorować, nanieść okresy liturgiczne i dodatkowo zaznaczyć ważne dla rodziny uroczystości, np.: święta patronów, uroczystości Maryjnekalenarz_litorgiczny.

Każdy okres liturgiczny ma swoją kolorystykę, która przejawia się w wystroju kościoła oraz kolorze szat liturgicznych. Przebieraliśmy kapłana wyciętego z papieru w ornaty w odpowiednich kolorach; fioletowy na adwent i wielkiornaty post, biały lub złoty na święta, czerwony na uroczystość Zesłania Ducha Świętego, niedzielę palmową i uroczystości ku czci męczenników, zielony w okresie zwykłym oraz różowy na trzecią niedzielę adwentu i czwartą wielkiego postu. Wzór ornatów można wydrukować tu.

„Królestwo moje nie jest z tego świata.” (J 18,36) Warto podkreślić w ten dzień moc i majestat Króla wszechświata, ale i zaznaczyć, że Królestwo Boże rządzi się innymi prawami. Nie egocentryzm, a miłość; nie pycha, a pokora oraz pokój ponad ślepą władzą. W darach ofiarnych dzieci zaniosły ręcznie dekorowane korony, jako dar i uwielbienie dla Jezusa Chrystusa Króla.

korony_dla_Króla