Najważniejsze przykazanie

Jezus powiedział faryzeuszom: „Uchyliliście przykazanie Boże, a trzymacie się ludzkiej tradycji”. (Ewangelia z 22. niedzieli zwykłej Mk 7, 1-8. 14-15. 21-23) oraz „Ten lud czci mnie wargami, lecz sercem swym daleko jest ode mnie. Ale czci na próżno, ucząc zasad podanych przez ludzi.”

Tak się złożyło, że Ewangelia ta przypadła na ostatnią niedzielę wakacji. Wszyscy szykują się do roku szkolnego i wracają do regularnych rytmów. Świetny czas, żeby rozmawiać o zasadach, przepisach, normach.

Szukaliśmy w pamięci wszystkich zasad, jakie znamy, począwszy od tych, które sprowokowały wypowiedź Jezusa, czyli od mycia rąk przed jedzeniem. Dzieci z zapałem wymieniły zasady higieny, zasady bezpieczeństwa, regulaminy z przedszkola, zasady dobrego wychowania i wiele innych. Na koniec obejrzeliśmy książeczkę z znakami drogowymi.

Faryzeusze i uczeni w Piśmie nie pamiętali, która z zasad jest najważniejsza i takie pytanie postawiliśmy dzieciom. Nie ludzkie, lecz Boże przykazanie jest pierwszym. A te pozostałe z niego wynikają.

Przytoczone zostało Przykazanie Miłości (na kolejnych spotkaniach będziemy je powtarzać).

Każde dziecko otrzymało małą, białą karteczkę. Następnie dzieci podarły te karteczki na małe fragmenty – tyle cząstek, ile różnych zasad, reguł i nakazów znały. Z karteczek usypaliśmy jedno wielkie serce na niebieskim znaku nakazu. Wszystko bierze początek z miłości.

matecznik przykazanie miloscimatecznik przykazanie milosci1